Site rengi

Tasarım

ALTIN 554,31
DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Sağanak Yağışlı

7. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’nin Ana Teması Belirlendi!

26.10.2020
A+
A-

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kadın Araştırmaları Dergisi öncülüğünde 4 Mart 2021’de dijital platformda düzenlenecek “7. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi”nin bu yılki ana teması “Pandemi Sürecinde Kadın” olarak belirlendi.

7. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’nin Ana Teması Belirlendi!

KADEM’den yapılan açıklamada, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenen kongrede bildiri başvuru özetlerinin alımının 22 Kasım’da sona ereceği, akademisyen ve uzmanlardan, belirlenmiş başlıklar altında temaya katkı sunmalarının beklendiği belirtildi.

Başkanlığını Prof. Dr. Alev Erkilet’in yaptığı kongreye sunulacak bildirilerden ilk üçe giren makalelerin ödüllendirileceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “İçinde bulunduğumuz süreçte Kovid-19 salgını bir sağlık problemi olmanın yanı sıra küresel düzlemde birçok değişimi de beraberinde getirdi. Salgının, bireysel psikolojiden sosyal hayata, aile düzeninden ekonomik şartlara bir dizi yansımaları oldu. Zaman yönetimi, mutluluk düzeyleri, aile içi şiddet vakaları gibi farklı boyutlarda birçok meseleye dair yeni durumlarla karşı karşıya kalındı. Kısaca kamusal ve özel alanların iç içe geçtiği yeni bir süreç başladı. Pandeminin kadınların hayatına çok yönlü etkisi ise özel olarak ele alınması gereken bir durum olarak karşımıza çıktı. Kongrede bu süreç, ‘Pandemi Sürecinde Kadın’ başlığı altında farklı disiplinlerden uzman ve akademisyenlerin sunacağı bildiri başlıklarıyla derinlemesine masaya yatırılacak.

Gerek akademide gerek sahada kadının insanlık onurunu teslim etmek gayesiyle çeşitli çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu KADEM tarafından kongrede, Kovid-19 sürecinde ev-iş-aile ilişkilerinin kadınların hayatına nasıl yansıdığının ortaya konulması amaçlanıyor. Konu ‘Pandemi Sürecinde Bilginin Kamusallaşması ve Kadının Rolü’, ‘Salgında Sınırsız Erişim: Uluslararası Eğitimde Fırsat Eşitliği’, ‘Pandeminin Cinsiyete Dayalı Eşitsizliklere Etkileri’, ‘Pandemi Sürecinin Ev İçi Şiddete Etkisi’, ‘Pandeminin Sosyolojik ve Psikolojik Etkileri’, ‘Dijital Okuma Seferberliği’, ‘Dijital Yaşam Kültürü’, ‘Yas ve Salgın’ gibi birçok bildiri başlığı altında, farklı perspektiflerle ortaya konulacak.”

KADEM’in, kadın ve erkeği, ontolojik ve hukuki düzlemlerde birbirini tamamlayan eşit varlıklar olarak gördüğü belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu yıl ‘Pandemi Sürecinde Kadın’ başlığı altında 7’ncisi düzenlenecek Toplumsal Cinsiyet Kongresi’nde, Kovid-19 sürecinde yeni arayışlara kapı aralamak; kadının ve ailenin yeni normallerine dair sosyal politikaların, yeni strateji ve uygulamaların oluşumuna katkıda bulunmak amaçlanıyor. Kongrede sunulacak bildirilerle, meseleye dair fikir alışverişine imkan veren, disiplinler arası bir tartışma platformu oluşturmak hedefleniyor. Kongre bildirileri tcak@kadem.org.tr adresine gönderilecek. Kongrede sunulmaya değer görülen bildiriler, 07 Aralık 2020’de www.kadem.org.tr adresinden ilan edilecek. Kongre 04 Mart 2021 tarihinde dijital platformda gerçekleşecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.