Site rengi

Tasarım

ALTIN 496,88
DOLAR 8,8382
EURO 10,3489
BIST 1.396
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Hayvanseverler Anıtpark’tan Seslerini Duyurmaya Çalıştı

22.12.2020
A+
A-
Hayvanseverler Anıtpark’tan Seslerini Duyurmaya Çalıştı

Gölcük’te 4 bacağı kesilen kedinin ardından Hayvan severler seslerini duyurmaya başladı, Sokaktaki dostlarımıza sahip çıkmak onlara yapılan zulme dur demek için Gölcük Anıt Park’ta basın açıklaması düzenlendi.

Gölcük’te 4 bacağı kesilen kedinin ardından Hayvan severler seslerini duyurmaya başladı, Sokaktaki dostlarımıza sahip çıkmak onlara yapılan zulme dur demek için Gölcük Anıt Park’ta basın açıklaması düzenlendi.

Düzenlenen etkinliğe Gölcük Belediye Başkan Yardımcıları Fikret Ormancıoğlu, Şevket Kaba, AK Parti İlçe Yöneticileri, CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, CHP Belediye Meclis üyeleri, Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral ve muhtar Rabia Şentürk, Kocaeli Can dostları Dernek Başkanı Sibel Erdem, Gölcük Hayvan Hakları ve Aktivistleri Dernek Başkanı Gülçin Taşkın, +1 Fark Gölcük Down Sendromlular Dernek Başkanı Belgin Abanoz ve yönetimleri ile çok sayıda aktivist katılım sağladı.

 

Gölcük’lüler Can dostlarını unutmadı

Kocaeli Candostları Derneği, +1 Fark Gölcük Down Sendromlular Derneği, Gölcük Hayvan Hakları ve Aktivistler Derneği iş birliğinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

Hayvan hakları yasası bir an önce çıkarılmalı

Gölcük Hayvan Hakları ve Aktivistleri Derneği Basın sözcüsü Köksal Tüfekçioğlu şunları dile getirdi “Öncelikle tüm dünyayı ve ülkemizi saran Covid 19 illetiyle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sevdiklerimizi kaybetmenin acısı içindeyiz. Tüm insanlığın ve halkımızın başı sağ olsun. Yüce Mevla dan dileğimiz yeni yılla birlikte bu illetten kurtulmak tekrar eski günlerimize dönmektir. Değerli büyüklerim öncelikle bu yağmurlu havada sokak hayvanları için burada bulunmanız dan müteşekkiriz. Gün geçmiyor ki gazetelerde televizyonlarda zulüm edildiği haberi çıkmasın. Bunun en acı örneğini geçtiğimiz gün ilçemizde yaşadık. Allah’ın yarattığı bir canlının dört ayağınızda kesmek insanlıkla bağdaşmayacak ve bardağı taşıran son damla olmuştur. Bu durum asla kabul edilecek bir durum değildir. Çağdışıdır caniliktir barbarlıktır. İnsan insana kıyamayacağı gibi hayvana da doğaya da kıyamaz. Bu nedenledir ki mecliste bekleyen hayvan hakları yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Hayvanlara zulüm kabahatler kanunundan çıkartılıp suç kapsamına alınmalıdır. Devlet güvencesi altında bulunan sokak hayvanlarımız, şikayete bağlı vaka olmaktan çıkartılıp kamu davası olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca milli eğitim bakanlığımız tarafından verilen eğitimlerde çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılanması ve bunlarla ilgili değerler eğitimi kapsamında projeler düzenlenmelidir. Ve en önemlisi de biz aileler çocuklarımıza hayvan sevgisini fazlasıyla aşılamalıyız. “Sevgi ailede başlar” Biz artık ilçemizin ekranlarda bu tip haberlerle anılmasını istemiyoruz. Gölcük’te hayvan katliamı başlıklı haberlerle değil, hayvan sevgisini anlatan, sağlıkta sporda sanatta yaşamın her alanında Türkiye’ye örnek daha başarılı Gölcük haberleri bizi daha da gururlandıran aktır Burada görevde biz Gölcük halkına düşüyor. Gölcük Kaymakamlığımızın ve Gölcük Belediyemizin bu konudaki çalışmaları biz hayvan severleri umutlandırmaktadır. Verilen mücadelede sevgi ve sabır göstererek başarıya ulaşacağımıza inancımız tamdır. Pandemi sürecinin bitmesiyle belediyemiz tarafından inşasına başlanacak olan hayvan rehabilitasyon merkezi buna en iyi örnektir. Ayrıca üç istasyonda toplu hayvan besleme ünitelerinin kurulmaya başlanması ve hayvanlarla ilgili ekip araç sayısının 3 e çıkarılması da biz hayvan severleri memnun eden çalışmalardır. Bu mücadelede siyasi kimliklerimizi bir tarafa bırakıp topyekün yapacağımız çalışmalar sonuca daha kısa mesafede varmamıza neden olacaktır. Başta Gölcük kaymakamımız Cengiz Karabulut Belediye başkanımız Ali Yıldırım Sezer Siyasi parti temsilcilerimiz muhtarlarımız, kent konseyi üyelerimiz ile hayvan sever derneklerimize sonsuz teşekkür ederiz” dedi.

 

Lütfen merhametli çocuklar yetiştirelim

Ben Kocaeli Can Dostları Dernek Başkanı Sibel Erdem ise yaptığı basın açıklamasında şunları diile getirdi “Çok Değerli Gölcük’lü hayvan severler, Ben Kocaeli Can Dostları Dernek Başkanı Sibel Erdem. Bu gün bur da sokak canlarımıza ses olmak için, gördükleri eziyetlere, vahşete dur demek için toplandık. Onlara bu eziyetleri yapanlar yarın ilk fırsatta bir çocuğa, yaşlıya veya bir kadına zarar vereceklerdir.
Sokak hayvanlarını kısırlaştırmada, beslemede ve tedavilerini yaptırmakta tüm hayvan severlere ihtiyacımız vardır. Herkes kendi mahallesindeki canlara sahip çıktığında bunu ancak başarabiliriz ve sayılarını da kontrol altına alabiliriz. Bunu tek başına ne dernekler ne belediyeler başarabilir, ancak sevgi ve sabır ile hep birlikte başarabiliriz Burada toplanmış olan ve açıklamamızı dinleyenlerden çok önemli bir ricamız var. Lütfen merhametli çocuklar yetiştirelim. Bir parka gitme eyleminde bile onlara çok şey öğretebiliriz. Bir parça mamayı sokak canları ile paylaşabilsinler, onlardan korkmamayı, bizlere ihtiyaçları olduğunu bilsinler. Ağaçlara, hayvanlara, çevreye zarar vermesinler. Bizler besleme yaptığımız alanlarda çevre temizliği de yapıyoruz ve bazen çocuklar da bize yardımcı oluyorlar, nasıl mutlu olduklarını görmeniz gerekir. yerlere çöp atmamalarını, hatta atılanları toplayabileceklerini öğretmemiz, örnek olmamız gerekir. Onları duyarlı ve merhametli yetiştirebilirsek eğer geleceğimizi garanti altına almış oluruz, Her zaman bizlerden desteklerini esirgemeyen Gölcük Kaymakamımız Cengiz Karabulut’a, Gölcük Belediye Başkanımız Ali Yıldırım Sezer’e, ve tüm katılımcılara ve duyarlı olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Evcil hayvanlarla iletişim kurmak özel çocuklara iyi geliyor

+1 Fark Gölcük Down Sendromlular Dernek Başkanı Belgin Abanoz “Sokaktaki dostlarımıza son dönemlerde yapılan zulme dur demek için farkındalık oluşturabilmek adına bugün, +1 Fark ile Gölcük Down Sendromlular Derneği olarak böyle bir oluşum içinde olmak istedik. Öğrencilerimiz, engelli bireylerimiz, özel öğrencilerimiz için hayvan sevgisinin ne denli önemli olduğunu, hayvanların onlar üzerindeki etkilerini anlatmak istiyorum: Evcil hayvanlar, zihinsel engelli bireylerin sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olmaktadır. Hayvanların beslenmesi, gezdirilmesi gibi işleri engelli birey üstlendiğinde, karşılığında hayvanın ilgi ve sevgisini de kazanacaktır. Bir varlığın kendisine ihtiyacı olduğunu bilmek, zihinsel engelli çocuğun da kendisine olan güvenini pekiştiren bir durumdur. Böylece zihinsel engelli birey, insan ilişkilerinin temelini oluşturan sevmeyi, paylaşmayı, korumayı ve kendine yeterek bağımsız bir kişi olmayı öğrenir. Örneğin zihinsel ve bedensel engelli çocuklar, atlarla kurdukları iletişim ile vücut yapılarını dengeleyip yürümeyi başarmaktadır. Yunus balıklarını otistik özellikleri olan çocukların da iletişim kurmalarını kolaylaştıran, motivasyon amaçlı olarak da yararlı oldukları kanıtlanmıştır. Evcil hayvanlarda ise engelli çocuklarda, bireylerde olağanüstü güvene dayalı gelişmeler sağlamaktalar. Bizlere düşen, öncelikle aile içerisinde, sonra da okullarımızda değerler eğitimi derslerinde ve toplumun her alanında yetiştirdiğimiz bizden sonra gelecek nesillere hayvan sevgisini aşılamaktır. Bu, bizim insani görevimizdir”dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.