Site rengi

Tasarım

ALTIN 967,22
DOLAR 16,1286
EURO 17,3610
BIST 2.375,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Açık

EĞİTİM PROGRAMI BAŞVURULARI BAŞLADI!

16.11.2020
A+
A-

PEMDER’in girişimi ile başlatılan ve ilki Haziran 2019’da Antalya’da
gerçekleştirilen “Peyzaj Tasarımında Engelli Dostu Çözümler” isimli eğitim
programının ikincisi Bartın Üniversitesi Mühendislik Mimarlık ve Tasarım
Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün ev sahipliğinde 15-20 Şubat 2021
tarihlerinde Amasra’da gerçekleştirilecektir. PEMDER’le birlikte TÜBİTAK ve
Amasra Belediyesi’nin desteklediği, lisans öğrencilerine yönelik eğitim
programına başvurular başlamıştır.

Engelliler toplumun önemli bir bileşenidir. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünya nüfusunun %10’unu engelli bireyler oluşturmaktadır ve bu oran bazı ülkelerde %20’lere kadar çıkabilmektedir. Bununla beraber 2015 Dünya Engellilik Raporunda belirtildiği üzere engellilik giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yaygınlaşmanın temel nedeni sağlık alanında meydana gelen gelişmeler ve yaşam şartlarındaki iyileşmelere bağlı olarak, doğumda beklenen yaşam süresinin artmasıdır. Nüfusların yaşlanması ve yaşlı insanların engelli hale gelme riskinin daha yüksek olması ile birlikte diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser ve akıl sağlığı bozuklukları gibi kronik sağlık sorunlarının da küresel olarak artış göstermesi engelliğinin artmasının nedenleridir.  Ayrıca engelli olma durumunun tanımı da değişmektedir. Daha önceki tanımlarda genel olarak hastalık sonuçlarına dayanan ve sağlık boyutuna ağırlık verilen ifadeler kullanılırken, günümüzde kullanılan tanımlarda fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal özellikler ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde ise, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nüfusun % 12,29’u engelli bireylerden oluşmaktadır. Buna göre, ülkemizde 8.431.937 engelli bireyin yaşadığı anlaşılmaktadır. Bu rakamın 3.783.197’si erkek, 4.648.740’ı kadınlardan oluşmaktadır. Cinsiyet bazında engellilik  oranı erkekler için % 11.10, kadınlar için % 13.45’tir.

5378 sayılı Engelliler Kanunu engelli bireyi “Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen birey” olarak tanımlamakta; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaptığı sınıflamalarda süreğen hastalıklarla beraber, depresyon gibi ruhsal ve duygusal problemleri de bir engellilik sınıfı olarak kabul etmektedir.

Tüm bu tanımlamalar dahilinde engelli bireylerin toplumdaki oranları yükselmekte, hayata katılmalarının önündeki engeller daha görünür olmaktadır. Engelli bireylerin yaşadığı temel problem sahip oldukları engeller değil, erişilebilir olarak tasarlanmamış mekân ve hizmetlerdir. Eğer birey herhangi bir mekânı engel ile karşılaşmadan kullanabiliyor ise bir anlamda engelli sayılmayacaktır. Bununla beraber engelli olmadığı kabul edilen sağlıklı bir birey dahi, ulaşamadığı veya kullanamadığı bir mekan veya hizmet karşısında engelli durumunda olacaktır. Dolayısı ile Peyzaj Mimarlığı meslek disiplinin temel çalışma alanlarından birisi olan dış mekânların fiziksel tasarımının erişilebilirlik koşulları göz önünde bulundurularak kurgulanması, engelli bireyler olduğu kadar aileleri ve toplum için de önemli bir konudur.

Bu eğitim programının amacı, ülkemizde açık ve yeşil alan planlaması ve tasarımı ve bu alanların engelliler tarafından kullanımı konusunda yetkin bilim insanlarının bilgi birikiminden yararlanmak suretiyle, yine ülkemizin farklı üniversitelerinin Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde lisans eğitimi alan öğrencilerin kamusal ve özel alanlarda herkes için erişilebilir peyzaj tasarımları konusunda eğitilmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.