Site rengi

Tasarım

ALTIN 968,26
DOLAR 16,2538
EURO 17,4393
BIST 2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

“Toplum İkinci Dalgayı Aşamama Riski ile Karşı Karşıya”

22.10.2020
A+
A-

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Ekim 2020” sonuçlarını online platformda düzenlediği basın açıklaması ile Ekim ayını kapsayan “Aile Hekimliği Pandemi Anketi”nin sonuçlarını paylaştı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Ekim 2020” sonuçlarını çevrimiçi basın açıklamasıyla paylaştı. TTB  Youtube kanalından canlı yayınlanan basın açıklaması Merkez Konseyi Başkanı R. Şebnem Korur, TTB Merkez Konseyi Üyesi Kazım Doğan Eroğulları, TTB Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Nuri Seha Yüksel’in katılımıyla gerçekleşti. Anketle ilgili sonuçları ise TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Emrah Kırımlı anlattı.

Anket, 7-14 Ekim 2020 tarihleri arasında 75 ilden 835 aile hekiminin katılımıyla gerçekleştirildi. Aile hekimleri , 18 Mart 2020’den beri itibaren evde takip edilen COVID-19 vakaları ile temaslıları telefonla izliyor. Dr. Kırımlı, aile hekimlerinin bu süreçte yaşanan sorunları bizzat tecrübe edip yakından takip ettiğini ifade etti: “Aile Sağlığı Merkezlerinin yüzde 41’inde en az bir sağlık çalışanı COVID-19 geçirdi.”

“Ayrım neye göre yapılıyor belli değil”

Yayınlanan ankette aile hekimlerinin ankete yansıttığı şikayetleri şu şekilde sıralandı:

“Bilgi karmaşası var, işyerleri testi negatifse kişiyi işe çağırıyor, ilçe sağlık izolasyonda evde kalması gerekiyor diyor. Kişi ne yapacağını bilemiyor…

“Aynı durumdaki bir hasta izleme alınıyor diğeri alınmıyor. Neye göre yapılıyor bu ayrım belli değil…

“Hastaneden hastalara evde kalmaları gerektiği bilgisi verilmiyor, hasta hastaneden çıkıp bize geliyor. Genelde rapor almak için geliyorlar…

“Evde temas nedeniyle takip edilen kişide semptom gelişince hastaneye kendi imkânlarıyla gidenlere ceza kesileceği söyleniyor…”

Salgın merkezi Ankara’dan İstanbul’a geçti

Yayınlanan ankette güncel salgın verileri için: “Hasta sayısı Ankara için Eylül ayında 2 bin 671 iken Ekim ayında günde 2 bin 125’e düştü. Bu bilgiler Sağlık Bakanının İstanbul’da yüzde 50 artış olduğuna dair açıklaması ve sahadan bildirilen gözlemler ile uyumlu” dendi. Salgın merkezinin Ankara’dan İstanbul’a geçtiği belirtilirken İstanbul’un neden riskli olduğuyla ilgili, üniversitelerin açılmasının planlanmasıyla gençlerin virüs yayılımı için fazladan risk oluşturacağı, yaşlı nüfusun memleketlerinden İstanbul’a dönüşlerinin onlar için riskli durum oluşturduğu, okulların açılmasıyla yaşanacak trafik yoğunluğunun toplu taşımada riski arttıracağı ve mevsimsel influenza döneminin de bu dönemle eşzamanlılık içermesinin riski fazlaca arttıracağı gibi nedenler söylendi.

Basın açıklamasında salgının ikinci dalgasının aşılamama riski olduğu vurgulanırken şu ifadeler kaydedildi:  “Acilen valiliğin belirlediği kademeli çalışma saatleri uygulanmalı, esnek mesai uygulaması ve evden çalışmaya geçilmeli, üniversitelerin açılması ertelenmeli, toplum bulaşma riskleri konusunda bilgilendirilmeli ev-akraba-komşu ziyaretleri yapılmaması sağlanmalıdır. İstanbul Nisan ayından daha riskli bir döneme giriyor. Ne toplum ne sağlık çalışanları daha riskli bir ikinci dalgayı aşamama riski ile karşı karşıya.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.