Site rengi

Tasarım

ALTIN 942,56
DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
BIST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Açık

“Sesimizi Duyun: Tükeniyoruz!”

04.10.2020
A+
A-

Türk Toraks Derneği Asistan Hekimler Komisyonu son günlerde asistan hekimlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için “Sesimizi Duyun: Tükeniyoruz” başlığıyla bir basın bildirisi yayınladı.

Ortaya çıktığı günden bu yana, 7 aydır halk sağlığını tehdit eden koronavirüs salgınında asistan hekimlerin ağır olan çalışma şartlarının çok daha ağırlaştığı, çalışma saatlerinin 33 saate kadar çıktığı belirtilen basın bildirisinin tam metni şu şekilde:

“Ortaya çıktığı günden beri tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 Salgını, başlangıcından itibaren 7 ay geçmesine rağmen ülkemizde halk sağlığı üzerinde tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Bu durumun en önemli nedeni, organizasyon sorunlarının ötesinde, pandemi ile mücadelede yapılan bazı strateji hatalarıdır. Pandemi mücadelesinde sahada önleyici tutum ve kararların yok sayılarak, bütün önceliğin hastanede hasta tedavisine verilmesi, büyük bir hasta yükü nedeniyle pandeminin uzamasına ve sağlık çalışanlarının yıpranmasına, aynı zamanda da COVID-19 dışı hastaların mağdur olmasına neden olmaktadır.

Normal şartlarda bile ayda 10 nöbet tutan, yeri geldiğinde sekreterlik dâhil her türlü angarya işi yapan, kışkırtılmış sağlık hizmet talebi nedeniyle sürekli hasta bakmak zorunda bırakılan, 33 saat aralıksız çalışmasında bir sakınca görülmeyen uzmanlık öğrencilerine, pandemi sürecinde artmış iş yükü ve enfeksiyon riskine rağmen yıllık izinleri kullandırılmamış, başka hastanelerde görevlendirilmelerinin önü açılmıştır.


Sağlık çalışanlarının böyle bir talebi olmamasına karşın, sağlık otoriteleri tarafından kamuoyu önünde gururla ifade edilen döner sermayenin tavandan ödenmesi sahada karşılığını bulmamış, ek ödeme birçok klinik ve hastanede COVID-19 mücadelesi veren araştırma görevlilerine uygulanmamıştır. Kamuoyuna yansıtılanın aksine, sağlık emekçilerinin maaşının önemli bir kısmına karşılık gelen döner sermaye de pandemi nedeniyle erimiştir.


Pandemiyle mücadelenin kahramanları, aralarında görünmez kahramanlar olarak mücadele veren araştırma görevlilerinin de olduğu sağlık çalışanlarıdır. Sağlığın tanımı, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik hâli ise gelinen noktada biz araştırma görevlileri tükeniyoruz… Bunun farkına varılması sağlık sisteminin güçlü bir şekilde devamlılığı için gereklidir.


Unutmayınız… Atlas gibi, insan gücünün çok üzerinde yükleri sırtlamış görünüyor olsa da araştırma görevlisi bir insan, üstelik biyo-psiko-sosyal bir varlıktır. Her yönden tam iyilik hâli sağlanırsa o yükü taşımayı sürdürebilir. Yapılması gereken, araştırma görevlilerinin insanca hekimlik yapma haklarını teslim etmektir. Bunun için araştırma görevlilerinin nöbet sayılarını azaltmak, nöbet ertesi izinlerini kullandırmak, ek ödemede eşitlik sağlamak ve onları hakları olan eğitimlerini aksatacak şekilde başka hastanelere görevlendirmemek gerekmektedir. Salgınla mücadeledeki sorumluluğumuzun bilinciyle, onur duyduğumuz hekimlik mesleğimizi belirttiğimiz koşullarda yapabilmemiz için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Ancak birlikte başarabiliriz!”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.